Eki 11

 

Nüfusu 750 bini geçen 13 il Büyükşehir oluyor.

TBMM İçişleri Komisyonu, büyükşehir belediyesi sayısının 16’dan 29’a yükseltilmesini öngören Kanun Tasarısı’nı görüşüyor.

Tasarı hakkında komisyona bilgi veren Bakan İdris Naim Şahin, bu tasarıyla hâlihazırda göre yapan 16 büyükşehir belediyesinin sınırının il sınırına genişletildiğini, buna ilave olarak nüfusu 750 binin üzerindeki belediyelerin büyükşehirlere dönüştürüldüğünü kaydetti.Şahin, orman köyleri dâhil, köy ve beldelerin tüzel kişiliklerinin ortadan kalktığını ve köylerin mahalleye dönüştürüldüğünü ifade ederek, yeni ihdas edilen 13 büyükşehirde toplamda 24 yeni ilçe kurulacağını söyledi.

Tasarı uyarınca, büyükşehir belediyesi olacak iller: Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van ve ilçe olacak yerleşim yerleri Aydın’da Efeler; Balıkesir’de Karesi, Altıeylül ve Altınoluk; Denizli’de Merkezefendi ve Pamukkale; Hatay’da Antakya, Defne, Arsus; Manisa'da Şehzade, Yunusemre; Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu ve Onikişubat;  Mardin ‘de Artuklu Muğla'da Menteşe Seydikemer Tekirdağ’da Süleymanşah, Kapaklı, Ergene Trabzon’da; Yavuzselim; Şanlıurfada Eyübiye, Maliliye, Karaköprü; Van’da Tuşpa  ve İpekyolu ilçeleri kurulacak.

ÖZEL BÜTCE

Hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek gerekçesiyle büyükşehir belediyesi bulunan 29 ilde, yatırım izleme ve koordinasyon merkezleri kurulacak.

Bu merkezler özel bütçeli olacak. Bu kurumlar büyükşehir belediyelerine yapılacak yatırımları organizasyonundan sorumlu olacak. Bu merkezler, adli ve askeri teşkilat dışındaki tüm birimler hakkında rapor hazırlayacak.

written by esrakaraca \\ tags: , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia