Ağu 17

 

Yanlış İmar Uygulaması Nedeniyle Denizli’de Okul Yapacak Yer Kalmadı

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, yanlış imar uygulaması yüzünden okul yapacak yer kalmadığını belirterek, "Şu anda hayırseverlerimiz okul yaptırmak istese bunun için arsa yok" dedi.
Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Başkan Zeybekci ve hayırsever işadamlarından oluşan eğitim gönüllüleri, okul yaptırma ve eğitimdeki problemlerin çözümü için bir toplantı yaptı.
 
Denizli Polisevi’ndeki toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, eğitim alanındaki durumu ve Türkiye’deki iller arasındaki karşılaştırmalı konumu aktardı. Oğuz, Denizli’deki eğitim problemlerinin çözümü için kampanya başlatıldığını belirterek, "Maalesef bazı okullarımızda derslik sıkıntısı sebebiyle ikili öğretim yapılıyor. Okul öncesi eğitimse yetersiz. Bunların çözümü için İl Özel İdaresi bünyesinde hesap açtırdık. Hayırseverlerimiz, buraya para yatırarak destek olabilir. Yaptıkları destek kadar da vergi indiriminden yararlanacaklar" şeklinde konuştu.
 
Zeybekci ise eğitim alanında ne gerekiyorsa biran önce yapılması gerektiğini söyleyerek, "Okul için arsa bulsak bile 300-500 hisseli çıkıyor. Maalesef şimdiye kadar gecekondu mantığından kurutulamayan iştahımız, şehri bu hale getirmiştir. Okula bu kadar ihtiyaç duyulan bir merkezde acil önlem almak gerekir" dedi.
Hizmet binası dahil olmak üzere belediyenin bütün bütçesini eğitime vermeye açık olduklarını da vurgulayan Zeybekci, "Parklar, bahçeler, modern binalar yapmışsınız ama eğitim yok. Dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında bir tane sokamayan bir ülke haline gelmişiz. Bu şehrin planlamacısı olarak ne yapıp edip sıkıntıyı aşmaya çalışmalıyız. Belediye olarak 10-15 milyon YTL’lik bir arsayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışladık. Üstümüze vazife olmamasına rağmen bir okul yaptık. Hayırseverlerin yardımlarını düzene sokmaya çalıştık. Bu şehri biz talan ettik, bu nesil talan etti. Dolayısıyla talanın bedelini ödeyeceğiz. Bu nesilden toplanan belediye gelirlerini hataları düzelmek için kullanmak gibi bir amacımız var" diye konuştu.
 
Vali Erkmen de ilköğretimdeki okullaşmada okul öncesine göre iyi durumda bulunulduğunu, ancak yine de yeterli olmadığını söyledi. Okulların bahçesine prefabrik derslikler yapılmasının planlandığını kaydeden Erkmen, şöyle dedi:
 
"Okullar açılıncaya kadar toplantılar düzenleyerek neler yapacağımıza karar verip işi bitirmeliyiz. Bir de kırsal kesimde ilköğretimi bitirip liseye gidemeyen çocuklarımızın sayısı oldukça fazladır. Bir kampanya düzenleyip onların liseye devam etmesini sağlamalıyız. Muhtaç öğrencilere eğitimleri boyunca burs vermeli ve başarısı devam ettiği sürece para sıkıntısı yaşamayacağını garanti etmeliyiz. Onun için kampanyaya herkesin destek vermesini bekliyoruz. İşadamlarımız üç beş çocuğun okul masraflarını bu şekilde üstlenirse okula giderler." Daha sonra Vali Erkmen, Başkan Zeybekci’ye eğitime desteklerinden dolayı plaket takdim etti.
Kaynak: www.haberler.com

written by editör \\ tags: , , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia