Eki 05

MUĞLA – Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Çevre Eğitimi-Sağlıklı Yaşam Yolu" adlı projesiyle Avrupa Birliği (AB)'nden 45 bin 125 euro hibe aldı. Kavaklıdere ilçesinde iki yıl boyunca uygulanacak projeyle eğitim kurumlarında, çevre bilinci ve yenilenebilir enerji kaynakları başta olmak üzere çevre eğitimiyle ilgili çalışmalar yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, 2012 Teklif Çağrısı kapsamında hazırlayarak AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na başvurduğu Hayat Boyu Öğrenme Programları Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi, Türk Ulusal Ajansı'nın değerlendirmesinden sonra hibe almaya uygun görüldü. Muğla Öğretmenevi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Cazağ, Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Serdar Mürtezaoğlu ve Biyoloji öğretmeni Sevinç Yakıt katıldı. Proje irtibat kişisi olan Yakıt, açılış konuşmasında bunun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ikinci Comenius Bölgesel Ortaklık projesi, Kavaklıdere'ninse ilk AB projesi olduğunu söyledi. Öğretmen ve öğrenciler için iyi bir teşvik kaynağı olacağını dile getirerek, "İl merkezi ve ilçelerimizdeki eğitim kurumlarımızda çevre bilinci, çevre kirliliğini önlemek adına alınması gereken önlemler ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız başta olmak üzere çevre eğitimiyle ilgili çalışmalar yapılacak. Trzebinia ve Muğla'nın öğrencilerinin akademik eğitimleri, çevre eğitimiyle desteklenecek. Projemizin amacı, yerel yönetimler arası çevre çalışmalarında iyi örneklerin paylaşılması, okulların ve gençlik merkezlerinin bilgi ve deneyim paylaşımı için birlikte çalışması, Polonya ve Türkiye'deki eğitim kurumlarının işbirliği kurmasıdır. Çevre korumaya dikkat çekmek için atölye çalışmaları, festivaller, konferanslar, toplantılar ve yarışmalar düzenleyeceğiz." dedi.

Proje yetkilisi olan İl Milli Eğitim Müdürü Çınar ise kaliteli yaşam tarzını herkese sunarak, duyarlılığı arttırıp bilinçlendirmek istediklerini söyledi. Çınar, "Birey olarak çevremizden faydalanıyoruz. Çevreden aldığımız kadar, yenilerinin koyulması konusunda insanları bilinçlendirmemiz gerekiyor. Çevreyi sadece tüketir ve yenilemezsek, tedbir almazsak o kadar kirlenir ki daha sonra o çevrenin zararlarını görmeye başlarız. İşte temel felsefesi bu olan projeye öncülük eden herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Başkan Bozyer de proje kendilerine teklif edildiğinde çok heyecanlandıklarını belirterek, çok önemsediklerinin altını çizdi.

Kaynak: haberler.gen.al

written by esrakaraca \\ tags: , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia