Ağu 25

Başbakan dan Çağrı:

Sıvasız Boyasız Ev Kalmasın!

Başbakan, 20 Ağustosta Rize Güneysu’da kent estetiği ve çevre konusunda çok güzel bir talimat verdi.

"Eeeyy başkanlar, beni dinleyin. Sıvasız ev kalmasın, Rize belediye başkanları size söylüyorum, Türkiye’nin belediye başkanları siz anlayın. Gözüm sıvasız ev görmesin!" dedi.

Başbakan, konuşmasında, belediye başkanlarından yörelerinde sıvasız ev bırakmamalarını, "Türkiye de sıvasız ev sayısı çok. Böyle bir moda başladı. Tüm belediye başkanlarına sesleniyorum. Sıvalarını yaptılar yaptılar, yapmazsa sen belediye olarak yaptır. Masfarını kendine gönder. Sıvasız ev kalmasın. Belediye başkanları bunu takipe almalıdır. Kimsenin şehirlerin görüntüsünü bozmaya hakkı yok" dedi.

Bir başbakanın bunun son 70 yıldan buyana farkına varması, bu şekilde kürsüden adeta haykırması isyan etmesi çok çok doğaldır. Hiç kimse yaptığı sıvasız ucube yüksek katlı betonlarla benim göz estetiğimi bozamaz. Başbakan çok haklı olarak şöyle söylüyor: "Kardeşim evini neden sıvamıyorsun diyoruz, param yok diyor. Ozaman yedi sekiz katı yapmak için nasıl para buldun deyince orada cevap alamıyoruz"

Başbakan’ın bu sözünün bir adım ilerisine giderek ben de şu çağrıyı yapıyoruz. Sadece sıva yetmez boya da gereklidir. Herkes evinin dış cephesini güzelleştimek zorunda olmasa bile en azından çirkin görünümünü ortadan kaldırmak zorundadır.

Bu konuda www.yerelyonetim.net olarak çevrecileri ve yerel yöneticileri bilinçli ve özverili olmaya davet ederiz. Bu alanda ilk kampanyayı veya projeyi başlatan belediyeyi ve başkanı buradan tanıtacağızı da ifade etmiş olalım. Ancak şimdilik bu çağrıyı yapan fakat sonucunu alamadığımız Bolu Belediyesinin haberini buraya ekleyebiliriz.

Çevreyle uyumsuz binalara uyarı

08.06.2006 15:43:00
Haber: DHA
Bolu

 
Bolu Belediye Başkanlığı, kentin ana arterlerinde sıvasız, boyasız ve çatısız bina sahiplerini, görüntü kirliliğine yol açtıkları gerekçesiyle uyardı

Belediye, 2 ay içinde çevreye uyumlu hale getirilmeyen binaların onarımını yapıp, ücretini bina sahiplerinden tahsil edecek.

Bolu Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü, başta kentin içinden geçen D-100 Karayolu’nun kenarında ve diğer ana arterlerde bulunan sıvasız, boyasız ve çatısız binaların görüntü kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle bina sahiplerini uyardı. AKP’li Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın imzası ile bina sahiplerine gönderilen tebligatta, doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’nun Ankara ve İstanbul Karayolu’nun üzerinde bulunduğu hatırlatılarak, bazı binaların onarım ve bakıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

12 Kasım 1999 depreminden sonra kendini yenileyen kentteki bu tür binaların görüntü kirliliğine yol açtığının bildirildiği tebligatta, "Özellikle ana arterlerde bazı binaların görüntü olarak çevrenin estetiğine uymadığı, görsel olarak çirkinlik oluşturduğu gözlenmektedir. Binanızın dış cephesenin bakım, onarım ve boya işlemlerinin yapılarak görüntü kirliliğinin çevreye uyumlu olarak tarafınızdan düzeltilmesi gerekmektedir. Yazının tebliğinden itibaren 2 ay içinde yapılarınız ile ilgili gerekli çalışmayı yapmanız önem arzetmektedir" denildi.

2 ay içinde dış cepheleri çevreye uyumlu hale getirilmeyen binaların tadilatlarının belediye tarafından yapılarak, maliyetinin bina sahiplerinden tahsil edileceği bildirildi.
 
Benzer bir haberi de Alanla Belediyesinde yakaladık.
Aynen Aktarıyoruz.

 
Alanya belediyesi evinin dışı sıvası dökülmüş boyasız evlere
124 ytl ceza kesecek!!!

 
Antalya’nın Alanya ilçesinde dış cepheleri boyanmadığı için görüntü kirliliğine neden olan binalara 124 YTL para cezası verilecek. Yetkililer, binaların 2008 turizm sezonuna kadar boyanmasını, bu işlemi yaparken de çevre düzenine uygun pastel renklerin seçilmesi önerildi.

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Özcan Saraç, kenti daha güzel bir görünüme kavuşturmak amacıyla binaları boyama uygulaması başlattıklarını söyledi. Yapmış oldukları uyarılara rağmen boyama işlemi yapmayarak görüntü kirliliğine neden olan binaları bir kez daha uyardıklarını anlatan Saraç, uyarılara uymayanlara 124’er YTL para cezası verileceğini belirtti.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan denetim ekibinin birkaç gün içinde çalışmalara başlayacağını hatırlatan Saraç, "Dış cephesi bakımsız ya da boyanmamış binaların yanı sıra çevre düzenine aykırı renklerle boyanan binaların tekrar boyanmasını istiyoruz. Binalarının dış cephesini boyamak isteyen vatandaşlarımız müdürlüğümüzden ya da İmar İşleri’nden detaylı bilgi alabilirler. Halkımızın renk seçiminde çevre düzenine uygun pastel renkleri seçmelerini öneriyoruz" dedi.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından Alanya’ya her yıl binlerce turistin geldiğini kaydeden Saraç, amaçlarının turizm kentini daha düzenli ve örnek bir kent haline getirmek olduğunu vurguladı.
Özellikle kırsal alandaki binaların boyasız olduğu için gece kondu görünümünde olduğunu aktaran Saraç, bu durumun ilçenin doğal ve güzel görünümüne gölge düşürdüğünü anlattı. Başlatmış oldukları uygulama konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini dile getiren Saraç, amaçlarının ceza vermek olmadığını ancak uyarılara rağmen binalarına boyamayanlara da ceza vermek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Alanya Haberi Kaynağı: bizimantalya.com

Bolu belediyesini ve Alanya belediyesini de takip edip bu konuda müjdeli haberler vermeyi ümid ediyoruz.

written by editör \\ tags: , , , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia