Nis 02

ORDU (AA) – Karadeniz Doğa ve Çevre Derneği ile Ordu Üniversitesi Doğa ve Çevre Kulübü üyeleri, Fatsa ilçesinde bulunan Cıngırt Kayası Arkeolojik alanında çevre temizliği yaparak mağaranın girişini çöplerden arındırdı.

Karadeniz Doğa ve Çevre Derneği Genel Başkanı ve Ordu Üniversitesi Doğa ve Çevre Kulübü Akademik Danışmanı Ahmet Fidan, Cıngırt Kayası arkeolojik alanını çöplerden ve gazelden temizlediklerini söyledi.

Baharın gelmesiyle birlikte doğa gezilerine başladıklarını söyleyen Fidan, “Baharın gelmesiyle birlikte derneğimiz bünyesinde bulunan kulüp aracılığıyla dün Cıngırt Kayası’nda arkeolojik alan keşfi yaptık ve bugün de 40 kişilik ekiple Cıngırt Kayası’nda Arkeolojik alan ve girişteki merdivenlerin temizliğini gerçekleştirdik. Merdivenlerin yarısını temizleyebildik. Çünkü çok fazla gazel birikmişti. Arkeolojik alanda definecilerin gayrı resmi kazı kazması bizleri çok üzdü. Bu kişilerle mücadele etmeliyiz ve bu insanları bilinçlendirmeliyiz” dedi.

Karadeniz’in tüm bölgelerinde uluslararası ölçekte doğanın korunması, gözetlenmesi ve denetimi noktasında faaliyet gösterdiklerini anlatan Fidan, şunları kaydetti:

“Küresel, bölgesel ve yerel çevre tahribatını önlemeye yönelik duyarlılığı artırmaya çalışıyoruz. Derneğimizin logosunda yer alan İngilizce yazı uluslararası ölçekte hizmet verdiğimizin en iyi göstergesidir. Bu zamana kadar ufak çaplı etkinliklerimiz oldu yalnız Ordu Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile birlikte Çepe Çevre adlı bir dergi çıkarıyoruz. Derneğimizin altyapı çalışmalarını tamamladık ve yakında Ordu ve Ünye şubemizi de açacağız. Şu anda bize kayıtlı 70 üye var.”

Yapmayı düşündükleri etkinlikler hakkında da bilgi veren Fidan, ” Önümüzdeki hafta Ünye Kızılkaya’da doğa yürüyüşü yapacağız ve Giresun Kümbet Yaylasını gezeceğiz. Haziran ayında da Akkuş Yaylasında bir kamp düzenleyeceğiz. Bu seneki etkinliklerimiz bölgesel ölçekli. Önümüzdeki sene uluslararası doğa gezileri düzenleyeceğiz. Etkinliklerimizi paydaş kurumlar aracılığıyla gerçekleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

written by Ayşe YILMAZ \\ tags: , , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia