Kas 16

 

 
Metropolis toplanıtlarına katılmak için Çin'in üçünçü büyük şehri Guanzo'ya gelen Başkan Kadir Topbaş, Kominist Partisi Merkez Komititesi Üyesi Wan Qınglıan tarafından karşılandı.
 
2012 Metropolıs Yönetim Kurulu Toplantılarında kentsel yaratıcılık, kentsel kalkınma, yönetişim ve yaratıcılık gibi alanlarda fikir alışverişinde bulunulacak ve kararlar alınacak. Başkan Kadir Topbaş, toplantı öncesi Guangdong Eyaleti Daimi Komite Üyesi ve Kominist Partisi Guanzo Parti Genel Sekreteri Wan Qınglıan'nin konuğu oldu. Görüşmeye Türkiye'nin Guanzo Büyükelçisi Burak Ali Karacan ve UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı.
 
Çok sıcak karşılanan Başkan Topbaş bir süre Qınglıan ile sohbetetti. Konuşmalarda istanbul ve Guanzo şehirleri arasındaki kürtürel, ticari, sanat ve kardeşlik köprülerinin ilerletilmesi için yapılabilecekler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.
 
Başkan Topbaş'ı ısrar ederek makamına oturtan Parti Genel Sekereteri, Qınglıan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Başkan Topbaş'da Qınglıan'ı İstanbul'a davet ederek "Misafirim olun, Türk insanının misafirperverliğini görün. Boğaz'ın güzelliğini seyredin" dedi.
Dünya kentleri ve üyeleri için en önemli  toplantılardan biri sayılan Metropolis Yönetim Kurulu Toplantılarında şehircilik ile ilgili önemli mesafeler kaydedileceği belirtiliyor.
 
• METROPOLIS, nüfusu bir milyondan fazla olan Dünya Metropollerini bir araya getiren en büyük yerel yönetim örgütü.
 
• 1985 yılında kurulan ve bugün dünyanın çeşitli bölgelerinden 120 üyeye sahip olan METROPOLIS, büyük şehirlere özgü konu ve sorunların görüşüldüğü bir uluslararası forum niteliğinde.
 
• METROPOLIS, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı-UCLG’nin metropoller için işlev görev bir alt kuruluşu.
 
• Metropolis’in 2012-2014 Eylem Planı 26 Kasım 2011’de kabul edildi. Kuruluş, faaliyetlerini bu plan esasına göre yürütüyor.
 
• Bir tüzükle yönetilen METROPOLIS, faaliyetlerini Yönetim Kurulu, Genel Kurul, Genel Sekreterler ve Bölgesel Sekreterler eliyle yürütü.
 
• 22 üyeli Yönetim Kurulu’nun Başkanı Paris Ile-de-France Bölgesel Konsey Başkanı Jean-Paul Huchon.
 
• METROPOLIS’in yasama organı Genel Kurul ise aktif üyeler tarafından oluşturuluyor ve başkanlığını da Yönetim Kurulu Başkanı yürütüyor.
 
• Metropolis Kongresi genelde her üç yılda bir toplanıyor ve kararlar salt çoğunlukla alınıyor.
 
• METROPOLIS Başkanı Yönetim Kurulu tarafından Yönetim Kurulu’yla aynı süre için seçiliyor.
 
• METROPOLIS’in diğer yönetim organlarının görevlerini koordine eden ve üyeler arasında işbirliğine katkı sağlayan bir de genel sekreteri bulunuyor.
 
• METROPOLIS’in bir daimi genel sekreteri dışında beş tane de bölgesel sekreteri bulunuyor. (Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler-Latin Amerika)
Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=20747

written by esrakaraca \\ tags: , , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia