Ara 16

Sağlıklı Kentler Birliği İzmir'de Toplanıyor

Türkiye’deki Şehirlerin Daha Sağlıklı ve Yaşanılır Hale Gelmesi Amacı Doğrultusunda Faaliyet Gösteren Sağlıklı Kentler Birliği, Expo Adaylığına Destek İçin 7-8-9 Eylül Tarihleri Arasında İzmir’de Toplandı.

Türkiye’deki şehirlerin daha sağlıklı ve yaşanılır hale gelmesi amacı doğrultusunda faaliyet gösteren Sağlıklı Kentler Birliği, EXPO adaylığına destek için 7-8-9 Eylül tarihleri arasında İzmir’de toplandı.

Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, Birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor. 7-8-9 Eylül 2007 tarihleri arasında toplanacak olan Sağlıklı Kentler Birliği, tartışılacak konularında daha sağlıklı bir kent yaratma konusunda EXPO 2015 adaylık yarışında İzmir’e destek olacak.

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından Trabzon’da düzenlenen “Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler” konulu toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, burada yaptığı konuşmada, İzmir’in EXPO 2015 adaylık süreci konusunda katılımcılara bilgi verdi. Birlik toplantısının yerinin belirlenmesi konusunda Ürgüp ve Van’a karşı yarışan İzmir, mücadeleyi kazanarak bir sonraki toplantıyı düzenlemeyi hak etti. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ve EXPO 2015’in temasının sağlık olduğunu belirten Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, İzmir’in tarihinden bu yana sağlık merkezi olduğunu dile getirerek Eylül ayındaki toplantının İzmir’de yapılmasının önemine değindi. Yaptığı konuşmayla Van ve Ürgüp’e karşı evsahipliği yarışını İzmir’e kazandıran Yusuf Ali Karaman, EXPO 2015 sürecinde Sağlıklı Kentler Birliği toplantısının İzmir’de yapılmasının önemli ve anlamlı olduğunu vurguladı. Ana teması “Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler” olan Sağlıklı Kentler Birliği’nin 6. Toplantısı Trabzon’da gerçekleştirildi.

Sağlıklı Kentlet Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu yaptıkları konuşmalarda, birliğin hedefinin “Daha yaşanılır kentler yaratmak” olduğunu söyleyerek bu konudaki çalışmaların yoğunlaştırılmasının önemine değindiler. 2 yıl önce kurulan Sağlıklı Kentler Birliği, Türkiye’deki şehirlerin daha sağlıklı ve yaşanılır hale gelmesi noktasında Dünya Sağlık Örgütü kapsamında faaliyet gösteren Dünya Sağlıklı Kentler Birliği çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. İzmir’in de üye olduğu birliğin Trabzon’da gerçekleştirilen toplantısında Kayseri, Akçay ve Amasya belediyelerinin de üyelik başvuruları kabul edildi. Toplantının 2. gününde bir sunum gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Fügen Selvitopu’nun anlattığı projeler, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Kentsel dönüşüm projeleri konusunda katılımcılara sunum yapan Fügen Selvitopu, Agora – Kadifekale- Kemeraltı projeleri ile Uzundere’de TOKİ ile yapılan toplu konut projesi hakkında bilgi verdi.

Kaynak: www.guncelhaber.com

written by editör \\ tags: , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia