Kas 09
 
 
Ordu İl Genel Meclisi'ne katılan Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO Yerel Yönetimler Programı öğrencileri İl Genel Meclisi'nin dönem açılış toplantısına katıldı. Toplantıda resmi gündemin ardından Öğrenciler başkanlık koltuğuna ve divan üyeliklerine geçerek ikinci toplantıyı yönettiler.
 
Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO Yerel Yönetim Programı öğrencilerinin, 2012-2013 eğitim öğretim  yılı, Yerel Yönetimler dersi kapsamında dersin öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet FİDAN tarafından İl Genel Meclisi'nin Ana Dönem Açılış Toplantısına katılımları sağlandı.
 
Ordu İl Genel Meclisi'nin Eğitim ve Bütçe aktarımlarına ilişkin resmi gündemin görüşülmesi ve yapılan bütçe oylamasının ardından Meclis Başkanı Engin TEKİNTAŞ, meclis toplantısına katılan öğrencilere yönelik olarak bilginin yerinde öğrenilmesi noktasında üniversite öğrencilerinin pratik bilgilerle donanması yönünde katkılarını esirgemeyen Rektör Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ'a teşekkür etti. Sonrasında dersin öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet FİDAN'ı kürsüye davet etti.
 
Fidan konuşmasında, Yerel Yönetimlerin demokrasinin bir okulu olduğunu ve nüfus artışı ve kentleşme oranındaki artış nedeniyle her geçen gün yerel yönetimlerin daha da önem kazandığını dile getirdi. Öğrencilerimizin de bu kurumlarda teorik bilgilerinin kalıcı hale getirilmesi ve pratiğe dönüştürebilmeleri açısından bu tür eğitim gezilerinin önemine değindi.
 
Meclis Başkanı TEKİNTAŞ, öğrencilere İl Genel Meclisi, çalışma usulleri, toplantıları, ve İl Özel İdarelerinin görevleri konusunda kısaca bilgiler verdi. Oturumun ardından, Meclis başkanı TEKİNTAŞ, İl Genel Meclisi'nin ikinci oturumunu yönetmeleri için başkanlığı ve divan üyeliklerini öğrencilere bıraktı.
 
Meclisin ikinci oturumu, divan üyeliklerine ve başkanlığa geçen öğrenciler tarafından yönetildi. Meclis Başkanlığına oturan (öğrenci) Özlem ÇÖRDÜKOĞLU ikinci oturumda ilk sözü İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN'a verdi. AYDIN konuşmasında Merkezi Yönetim – Yerel Yönetim görev bölüşümünü, merkezi yönetim taşra teşkilatı olan Valilik ile İl Özel İdarelerinin arasındaki görev ve yetki paylaşımları konularına değindi. Aydın Konuşmasını dersin öğretim üyesine ve öğrencilere teşekkür ederek tamamladı.
 
Meclis Başkanı ikinci sözü, Ünye İl Genel Meclisi Üyesi Fahri ŞAHİN'e verdi. ŞAHİN konuşmasında, gündemde olan Başkanlık Sistemine ilişkin kısaca bilgiler vererek başkanlık sisteminde İl Özel İdarelerinin geleceği konularına değindi. Şahin ayrıca yeni neslin kültürümüzün ve devlet geleneğiminiz  tarihin derinliklerinden gelen kazanımların bilincinde olmaları yönünde bilgiler verdi.
 
ŞAHİN'in konuşmasının ardından, oturum başkanı söz isteyen diğer meclis üyelerine söz verdikten sonra oturum, öğrencilerin meclis başkanı ve meclis üyelerine yönelttiği diğer sorular ve cevaplarla geçti.
 
Soru ve cevaplardan sonra Meclis Başkanı, Genel Sekreter, Meclis Üyeleri, dersin öğretim üyesi ve öğrenciler meclis salonunda ve İl Özel İdaresi önünde günün anısına fotoğraf çektirdiler.
 
Haber: yerelyonetim.net Özel Haberi
 
 
 
 
 
 

written by Ayşe YILMAZ \\ tags: , , , , , , , , ,


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

i3Theme sponsored by Top 10 Web Hosting and Hosting in Colombia